Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Nowoczesny zabieg na sercu z użyciem pompy Impella CP

Nowoczesny zabieg na sercu z użyciem pompy Impella CP

Witamy na świecie

Gabriel, to pierwsze dziecko, które urodziło się w naszym szpitalu w 2024 r. Chłopczyk przyszedł na świat 1 stycznia o godz. 7.28, jego waga to 2,980 kg, a wzrost 52 cm. Szczęśliwa mama jest lubinianką. Natomiast najmłodszy mieszkaniec Legnicy, a właściwie legniczanka, urodziła się 2 stycznia o godz. 9.16. Milenka waży 2,590 kg i mierzy 48 cm.

Nowa przychodnia POZ w Szpitalu otacza bezpłatną opieką całe rodziny. Mogą z niej korzystać wszyscy mieszkańcy Legnicy i okolic.

Prowadzi opiekę lekarską, pielęgniarską i położnej środowiskowej. Zapewnia realizację szczepień, badania laboratoryjne i diagnostykę m.in. EKG, USG i RTG. Na Pacjentów czekają w niej lekarze rodzinni oraz pediatra. Złóż deklarację! Rejestracja i informacje tel.: 767211860

Misja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy

"Niesiemy pomoc - dajemy zdrowie"

Oddział Położniczo - Ginekologiczny

blok porodowy

Zobacz więcej zdjęć nowego bloku porodowego w naszej:  galerii...

Telefony
(76 7211) 535 - IZBA PRZYJĘĆ GINEKOLOGICZNA

Odcinek ginekologiczny

(76 7211) 520 - dyżurka położnych
(76 7211) 521 - lekarz kierujący oddziałem
(76 7211) 522 - sekretariat
(76 7211) 534 - lekarz dyżurny

Odcinek położniczy
76 7211 528 - dyżurka położnych
76 7211 534 - lekarz dyżurny
76 7211 536 - położna oddziałowa
76 7211 803 - IZBA PRZYJĘĆ POŁOŻNICZA

Odcinek patologii ciąży
76 7211 529 - dyżurka położnych,
76 7211 531 - FAX
Sala porodowa: 76 7211 920

e-mail: ginekologia@szpital.legnica.pl
Odbiór wyników histopatologicznych: 76 7211 522
Informacje na temat przyjęcia i ustalenie terminu przyjęcia: 76 7211 522 lub 524

Małgorzata Czeszejko-Sochacka - lekarz kierującym oddziałem

Sylwia Witruszyńska -  p.o. położna oddziałowa,  sylwia.witruszynska@szpital.legnica.pl

 

PORÓD W NASZYM SZPITALU

 

blok porodowy

DNI OTWARTE – KAŻDY PIERWSZY WTOREK MIESIĄCA

Przyszłych Rodziców zapraszamy do odwiedzenia naszego Oddziału w każdy pierwszy wtorek miesiąca od godziny 14:00. Położne oprowadzą Was po wszystkich odcinkach, pokażą Blok Porodowy, przekażą dokumenty przydatne przed przyjęciem do Szpitala.
Uczestnictwo w Dniach Otwartych nie wymaga zapisów.
Zbiórka pod nową Izbą Przyjęć Oddziału (wejście przez SOR – w prawo do windy).

Szkoła Rodzenia

Zaświadczenie lekarskie dotyczące uczestnictwa w zajęciach Szkoły Rodzenia (plik PDF).

Przyjęcie ciężarnej do szpitala

Odbywa się na Izbie Przyjęć Położniczej, która działa całą dobę siedem dni w tygodniu.
Wejście do Izby Przyjęć od strony podjazdu dla karetek – należy przejść przez SOR w prawo do windy (na ścianach znajdują się znaki wskazujące drogę).

Plan Porodu

Drogie Pacjentki! Specjalnie dla Was opracowaliśmy zupełnie nowy Plan Porodu, który umożliwi nam poznanie Waszych potrzeb i życzeń dotyczących tej niezwykle ważnej chwili. Warto pobrać go wcześniej, przeczytać i wypełniony przynieść wraz z resztą dokumentacji. Pacjentki, które zgłoszą się do nas bez Planu Porodu, otrzymają od nas egzemplarz, który wypełnią już na miejscu, po przyjęciu na Oddział.

Plan Porodu – należy wydrukować jednostronnie i wypełnić przed przyjęciem do porodu (plik PDF)

Lista dla Pacjentki – co zabrać ze sobą do szpitala + dokumenty do przyjęcia do porodu (plik PDF)

Pacjentki nie posiadające ubezpieczenia, ale posiadająca obywatelstwo polskie oraz miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, które nie ukończyły 18 roku życia lub są w okresie ciąży, porodu i połogu posiadają prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podstawą do potwierdzenia przysługującego prawa do świadczeń jest okazanie dokumentu tożsamości oraz złożenie pisemnego oświadczenia o przysługującym prawie doświadczeń na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 lit. B ustawy.

Blok porodowy

Drogie Panie pamiętajcie o:

- pozostawieniu cennej biżuterii i większej gotówki w domu
- zmyciu lakieru u rąk i nóg (kolor płytki paznokciowej jest ważną informacją o Waszym zdrowiu)
- zabraniu tylko niezbędnych rzeczy.

Pokoje porodowe

Cztery nowoczesne, pięknie urządzone pokoje porodowe (sala tulipanowa, sala makowa, sala różana, sala kwiatowa).
Pokoje porodowe wyposażone są w kabiny do immersji wodnej, drabinki, worki sako, piłki i duży, wygodny fotel porodowy.
Na ścianach wiszą kinkiety dające delikatne, przytłumione światło oraz ozdobne lampki, które tworzą w pomieszczeniu intymną atmosferę, a rodzącemu się dziecku zapewniają łagodne przejście z brzucha mamy na świat zewnętrzny.
Rodzącym udostępniamy 2 głośniki Bluetooth – zachęcamy do podłączenia smartfona ze swoją playlistą porodową.
Na życzenie rodzącej położna włączy dyfuzor z wybranymi olejkami do aromaterapii.
Przez cały czas porodu rodzącej może towarzyszyć wybrana osoba – może to być partner lub mąż, ale także mama, przyjaciółka czy doula. Wybór należy do pacjentki.
Jeden z pokojów porodowych (sala kwiatowa) przystosowany jest szczególnie do porodów ze znieczuleniem zewnątrzoponowym (ZZO). Aktywnie działamy na rzecz zwiększania dostępności tego znieczulenia w naszym szpitalu.

Cięcie cesarskie

Pacjentki, których poród odbywa się drogą cięcia cesarskiego, mogą liczyć na pomoc ze strony personelu w zakresie zapewnienia dziecku jak najlepszego startu.
Nasze położne pobierają siarę (pierwsze mleko) od pacjentki, aby po narodzinach podać ją dziecku.
Pod salą cięć cesarskich znajduje się wygodny rozkładany fotel, gdzie noworodek może być kangurowany przez tatę.
Nie separujemy mamy i dziecka – już po przyjeździe z Sali wybudzeń (po ok. 2 godzinach) pacjentka i jej partner mogą przytulać swojego malucha w Sali obserwacji w naszym Oddziale.

Łagodzenie bólu porodowego

Podczas porodu Rodząca może korzystać z niekonwencjonalnych metod łagodzenia bólu porodowego. Do najczęstszych należą: kąpiel w ciepłej wodzie, ciepłe i zimne okłady, masaż, aromaterapia, relaksacja w wodzie.
Ból porodowy, który towarzyszy porodowi łagodzimy również przy zastosowaniu techniki wziewnej- gaz ENTONOX- o właściwości przeciwbólowej, przeciwlękowej i uspokajającej.
Matce umożliwia aktywny i kontrolowany udział w porodzie zdecydowanie poprawiając komfort. Gaz Entonox jest bezpieczny dla matki jak i dziecka.
Kobieta może także rodzić przy dźwiękach swojej ulubionej muzyki. Proponujemy znieczulenie zewnątrzoponowe (ZZO) do porodu.

Pierwszy kontakt Matki i Dziecka po porodzie

Bezpośrednio po narodzinach, zdrowy noworodek przytulany jest przez Mamę. Pierwszej oceny stanu noworodka według skali Apgar lub lekarz neonatolog, jeśli jego obecność wydaje się niezbędna przy porodzie.
Bezpośredni kontakt skóra do skóry, ciepło mamy, stymulacja receptorów skóry dziecka oraz jej kolonizacja przyjaznymi drobnoustrojami Mamy, to priorytety w opiece nad noworodkiem w pierwszych godzinach życia.
Karmienie piersią podejmujemy po zaobserwowaniu aktywności dziecka i pojawieniu się odruchu ssania. Dzieje się tak najczęściej w pierwszej godzinie po porodzie.
Blok porodowy ma do dyspozycji salę cięć cesarskich i pełną aparaturę wspomagającą opiekę nad kobietą rodzącą: USG, UDL, KTG
pulsoksymetr,  aparat do znieczuleń ogólnych, próżniociąg położniczy, System Monako.

Odcinek położniczy

Składa się z sal dwułóżkowych z pełnym węzłem sanitarnym i stanowiskami do pielęgnacji noworodka (ważenie, kąpiel, pielęgnacja, promiennik ciepła). Opieka jest sprawowana w systemie ,,Rooming In". Wszystkie matki mają całodobowy kontakt ze swymi nowonarodzonymi dziećmi.
Każdej pacjentce zapewnia się bezpieczeństwo medyczne, wsparcie, komfort. Lekarze oraz położne otaczają profesjonalną, troskliwą opieką zarówno mamy jak i dzieci. Każda kobieta może mieć pewność, że będziemy szanować każdą decyzję i konsultować wszelkie podejmowane kroki. Zapewniamy miłą i fachową opiekę nad matką i noworodkiem.
Promujemy karmienie piersią. Stwarzamy dzieciom szansę, by od pierwszych chwil życia były karmione pokarmem matki, jednak ostateczna decyzja co do sposobu żywienia dziecka należy do jego mamy. Jeśli mama zrezygnuje z karmienia piersią jej wybór będzie w pełni respektowany i ona również może liczyć na naszą pomoc i wsparcie. Jeśli będzie taka potrzeba, położna udzieli cennych wskazówek, pomoże w efektywnym i bezpiecznym karmieniu.
Poród to najważniejsze wydarzenie w życiu kobiety, a pierwsze chwile, które spędzasz z maleństwem są wyjątkowe - w naszym szpitalu możesz cieszyć się nimi z całą rodziną. Mamę i dziecko mogą odwiedzać krewni, znajomi.

Odcinek Patologii Ciąży

Zdarza się, że Pacjentki bezpośrednio z Izby Przyjęć Położniczej trafiają na Oddział Patologii Ciąży. Jest to 14-łóżkowy oddział składający się z sal dwu i trzyosobowych, w którym przebywają Pacjentki przyjęte do Szpitala z powodu różnych chorób, dolegliwości lub komplikacji związanych z ciążą.
Hospitalizujemy pacjentki z zagrażającym porodem przedwczesnym, ciążą powikłaną np. nadciśnieniem, cholestazą, cukrzycą ciężarnych, łożyskiem przodującym. Dużą grupę naszych podopiecznych w Oddziale Patologii Ciąży stanowią Panie z ciążą po terminie. Dysponujemy systemem Monako, aparatami KTG, USG i UDL.
Bardzo często pobyt Pacjentki w Oddziale trwa do chwili porodu. Personel dokłada wszelkich starań aby trudny czas oczekiwania był dla Pacjentki jak najmniej uciążliwy.

Szanowni Państwo!

1. Nie udzielamy konsultacji i porad medycznych telefonicznie. Ze względu na ochronę danych osobowych nie udzielamy także informacji o osobach hospitalizowanych w Szpitalu.
2. Prosimy o rozważne korzystanie z telefonów komórkowych w trakcie obsługi aparatury medycznej
3. Prosimy o szanowanie prywatności pozostałych osób.

Odcinek ginekologii

W oddziale wykonujemy pełen komplet badań diagnostycznych. Zapewniamy miłą i fachową obsługę personelu. Wszystkie łóżka chorych mają łączność z punktem pielęgniarskim poprzez elektroniczny zestaw przy łóżkowy. Oddział posiada oddzielną salę operacyjną. Zabiegi wykonuje się również metodą laparoskopową.
Diagnostykę i profilaktykę nowotworową wykonujemy poprzez badania histopatologiczne i histeroskopowe.

W oddziale ginekologicznym wykonujemy :
- diagnostykę i leczenie patologicznych zmian na sromie
- diagnostykę i leczenie zmian patologicznych w pochwie i na szyjce macicy
- diagnostykę i leczenie zmian rozrostowych macicy < stany przednowotworowe i nowotwory
- diagnostykę histeroskopową jamy macicy
- diagnostykę szyjki macicy
- diagnostykę niepłodności
- diagnostykę hormonalna

W profilaktyce chorób narządów rodnych wykonujemy badania:
- cytologia szyjki macicy,
- wymazy bakteriologiczne z pochwy,
- diagnostyczne USG narządu rodnego

Zakres operacji:
- usuwanie macicy drogą pochwową i przezbrzuszną
- operacje na jajnikach metoda klasyczną i laparoskopową
- leczenie operacyjne obniżania i wypadania narządu rodnego <użycie taśm, TOT>

Oddział wykonuje komplet badań diagnostycznych, pełen zakres zabiegów i usług położniczo- ginekologicznych

 

 

 

Banery/Logo

umwd
Fundacja KGHM Polska Miedź
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Onkojoga
Fundacja Dobre Znaki